Formel 1-förare

Michael Schumacher anses av många som världens främste F1-förare. Statistiskt sett har han flest segrar och pallplaceringar fördelat på antal starter än någon annan. Han har också kört fler säsonger än de flesta andra. Han var aktiv mellan 1991 och 2006. Trots att han har flest segrar så rankar världens F1-förare Ayrton Senna som strået vassare på grund av hans körstil.

Formel 1Det har inte varit någon svensk förare i F1 på 16 år, men nu kan det snart vara dags igen. Senast en svensk tävlade i F1 var 1991 när Stefan ”Lill-Lövis” Johansson körde sitt sista lopp. Inför denna säsong kommer svenske Marcus Ericsson att köra för det malaysiska stallet Caterham, tidigare Lotus. Bilen han ska köra har den nya motorn från Renault. Säsongspremiären är den 16 mars i Australien.

Tidigare har nio svenskar tävlat i F1, men bara tre har vunnit en Grand Prixtävling. Joakim Bonnier vann redan 1959. Gunnar Nilsson vann också endast ett F1-lopp (Belgiens Grand Prix 1977), medan Ronnie Peterson lyckades att vinna hela 10 segrar. År 1971 blev Ronnie Peterson totaltvåa i VM. Ronnie Pettersson debuterade 1970 i F1 men omkom 1978 på Monzabanan i Italien