Glädjen i att köra bil

Det är kul att köra bil! Ett körkort och i bästa fall en egen bil ger en härlig frihetskänsla som inte går att jämföra med någonting annat. Att susa fram på vägen mot ett mål du själv har valt, styra dit du vill komma och komma fram när du vill komma fram.

Roligt att köra bilBilen som var mans egendom är inte gammal i Sverige. Det började egentligen för cirka 60 år sedan efter andra världskrigets slut. Hushållen fick mer pengar att röra sig med och en bil var överkomlig om åtminstone en i familjen hade ett heltidsarbete. Dåtidens bilannonser utstrålade glädje med bilen, bilder på familjen som var på utflykt eller camping var vanlig. Idag lockar bilannonserna med ord som säkerhet och körglädje. Det första som ett villkor för det andra.

Dagens moderna bilar är roliga att köra, de går mjukt och tryggt på vägen och vägarna är raka och fina. Trots att man faktiskt måste koncentrera sig på körningen är det riktigt avkopplande att köra bil.